Board & Committees


Click on the specific group below to view its full list of volunteers.

Board & Committees

  • Board of Directors

    OFFICERS/EXECUTIVE

    Dr. Eric Winograd
    Chair     

    Anita Wortzman
    Past-Chair

    Aaron Margolis
    Vice-Chair

    Danny Stoller
    Treasurer


    Jeff Lieberman
    Member-at-Large

    DIRECTORS


    Dan Blankstein
    Bonnie Cham
    Steven Hyman
    Caroline Kiva
    Laurel Malkin, Ex-Officio
    Jeff Norton
    Sean Shore
    Freda Steel
    Syd Thompson
    Pamela Wener
    Richard L. Yaffe

  • Governors

    Sheldon Berney
    Marjorie Blankstein, C.M.,O.M.
    Yhetta M. Gold, C.M., O.M.
    R. Kenneth Halprin
    Hon. Guy J. Kroft
    Hon. Richard H. Kroft, C.M.
    Laurie A. Mainster
    Lillian Neaman
    Gordan M. Pullan, Q.C.
    Harvey L. Secter
    Abe Simkin, Q.C.
    Joseph J. Wilder, Q.C.
  • Jewish Foundation of Manitoba USA, Inc.

    Joel J. Dudeck
    Jacqueline Simkin
    Eric Winograd
    Anita Wortzman
  • Audit and Finance Committee

    Bruce Caplan
    Ian Dimerman
    Paula Gardner
    Steven Kohn
    Jeff Norton
    Sean Shore
    Danny Stoller
  • Distributions Committee

    Syd Thompson
    Chair

    Bonnie Cham
    Uri Kraut
    Corky Rosenfield
    Harvey Secter
    Freda Steel
    Anita Wortzman

  • Endowment Book of Life Committee

    Ruth Carol Feldman
    Chair

    Susan Halprin
    Stewart Leibl
    Jeff Lieberman
    Carrie Shenkarow
    Wendy Wilder
  • Governance and Nominating Committee

    Richard L. Yaffe
    Chair

    Dan Blankstein
    Carol Duboff*
    Heather Leonoff*
    Rocky Pollack
    Diane Shindleman*
    Sean Shore
    Michael Weinstein*
    Joseph J. Wilder, Q.C.*
    Eric Winograd
    Anita Wortzman

    *Nominating Sub-Committee
  • Grants Committee

    Freda Steel
    Chair

    Michael Boroditsky
    Rishona Hyman
    Eric Jacobsohn
    Laurel Malkin
    Daniel Levin
    Wayne Nemy
    Danny Stoller
    Pamela Wener

  • Investment Committee

    Aaron Margolis
    Chair

    Dan Blankstein
    Sheldon Earn
    Caroline Kiva
    Uri Kraut
    Richard Leipsic
    Jeff Norton
    Syd Thompson
    Val Wowryk
  • Scholarship Committee

    Alex Serebnitski
    Chair

    Susan Billinkoff
    Richard Boroditsky
    Gary Brownstone
    Ronda Erenberg
    Ahava Halpern
    Jeff Lieberman
    Mirtha Lopez
    Maylene Ludwig
    Naomi Pfeffer
    Rocky Pollack
    Lonny Ross
    Viviana Steinberg
    Robert Yusim
    Leandro Zylberman
  • Special Awards Committee

    Steven Hyman
    Chair

    Bonnie Cham
    Lloyd Cohen
    Robert Freedman
    Harvey Peltz
    Dafna Shore
    Michael Weinstein
  • Special Grants Committee

    Richard L. Yaffe
    Chair

    Bev Aronovitch 
    Mariam Bernstein
    James Cohen
    Judy Slivinski
    Lina Streltsov
    Harry Strub
  • Women's Endowment Fund Grants Committee

    Becky Kaufmann 
    Chair

    Jessica Cogan
    Jacqueline Freedman
    Stephanie Levene
    Joan Marks
    Chloe McComb
    Mira Narvey
    Kara Rosenblat
    Corky (Corinne) Rosenfield
    Candice Tenenbein